Enginarın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Enginar bilinen en eski tarihe sahip bitkiler arasında bulunur. Geçmişte bir soylu yiyeceği iken günümüzde enginar yemek için zengin olmaya gerek yok.

Enginar bir çok yemek ve salatada harika tatlara ulaşmanızı sağlar. Tadının yanı sıra sağlığa olan faydaları ise çok büyüktür. Enginar besin değeri bakımından çok zengindir. C vitamini, K vitamini, protein ihtiyacının bir kısmını, falat ihtiyacının büyük bir kısmını, lif, demir, kalsiyum, magnezyum ve maganez ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar.

enginar

enginar

Bazı enginar türlerinin yalnızca yaprakları ve kökü tüketilir. Bu nedenle aldığınız enginarın ne çeşit bir enginar olduğunu da bilmeniz gerekir.

Enginarın Yüksek Oranda Fayda Sağladığı İyileştirmeler Nelerdir?

Enginar içerdiği zengin besin değerleri bakımından sindirim sistemine büyük ölçüde fayda sağlar. Enginar yaprakları kabızlığı önlemede çok faydalıdır.

Enginar yaprağı yüksek değerde kolesterol için bir şifa kaynağı olmasının yanı sıra, anemi gibi demir eksikliği tedavisinde de önemli rol oynar. Demir bakımından oldukça zengin olan enginar, anemi tedavisinde sıkça önerilir.

enginarın faydası

enginarın faydası

Sindirim sistemine yararları yalnızca bağırsak sorunları arasında, kabızlığı önlemekle kalmıyor, aynı zamanda idrar söktürücü özelliğe de sahiptir. Enginar tüketimi vücuttaki fazla suyun dışarı atılmasına yardımcı olurken yaprakların içindeki besinler mesaneden sağlıklı bir şekilde fazla sıvının dışarı atılmasını sağlar.

Enginarın fayda sağladığı diğer durumlar ise: Mide ekşimesi, karaciğer problemleri, bağırsak sendromu gibi hastalıklardır.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.