Uşak’ta Gezilecek Yerler

Ege ile İç Anadolu arasında kalan ve doğal güzellikleri dışında, tarihe tanıklık eden sokakları, şifa olan kaplıcaları ile ön plana çıkan Uşak gezilecek yerler bakımından zengin bir şehirdir. Türkiye içinde tatilinizde gezip görebileceğiniz kısa süreli tatil programınızı değerlendirebileceğiniz bir yerdir. Kış ayları dışında özellikle baharın gelişi ile yeşillenen doğal ortamı içerisinde Uşak’ı gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Uşak’ta Köprüden Geçmenin Keyfi

Uşak gezilecek yerler listemize ilk olarak tabi ki doğal görüntüsü ve tarihi özelliği ile Cılandıras köprüsünden başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Cılandıras Köprüsü: Banaz çayının üzerinde bulunan köprü M.Ö. 600 yıllarında Lidyalılar tarafından yapılan ve bizlere miras kalan bir doğal eserdir. Bazı kaynaklarda Romanın yaptığı ifade edilen köprü ile ilgili bilinen tek gerçek eski dönemlerden tarihlerden günümüze gelmiş olmasıdır. Yeşillikler içerisinde akan Banaz Çayı üzerinde tüm ihtişamıyla duran köprü halen daha kullanılmaktadır.

Uşak’ın Antik Kentine Tarihi Ziyaret

Blaundos Antik Kenti ile ilgili tarihsel anlamda yapılan bir çalışmanın olduğunu söyleyemeyiz. Kimlerin yaşadığı hangi uygarlıklara ev sahipliği yaptığı belli olmayan bu yerler ilgili tek söylenebilecek geçmişten kalan eserlerin birçok medeniyete tanıklık ettiğidir.

Uşak ve Kültür Gezisi

Uşak ve kültür aynı cümlede geçtiği zaman gidilip görülmesi gereken ilk nokta tabii ki Atatürk ve Etnografya Müzesi’dir.

İki katlı konak olan bu müze Kurtuluş savaşı sonrasında Mustafa Kemal Atatürk’ün karargâh olarak kullandığı bir yerdir. Müzenin alt katı Etnografya Müzesi olarak kullanılırken ikinci ve üçüncü katlarında Atatürk ve savaş yıllarına ait eserlerin bulunduğu yerlerdir.

Uşak’ın Doğal Evleri

Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan ve Anadolu mimari özelliklerinin korunduğu 86 tane Uşak Evi koruma altına alınmıştır. Bu bölgede bulunan evleri gezebilir ve mimari yapılarla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Sizleri Cumhuriyetin o ilk zamanlarına götürecek zamanda yolculuk yapmanızı sağlayacak güzellikte olan bu evler Uşak sokaklarında farklı mahallelerde bulunmaktadır.

Uşak gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Ulubey Kanyonu’nu ki Dünya’da en büyük ikinci kanyon olma özelliğine sahiptir ziyaret edebilirsiniz. Kanyon içerisinde yer alan Peperus Antik Kenti’ni de gezip görme şansını yakalamış olursunuz geziniz sırasında.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.