Domates Gübreleme Programı

Üretim olarak önemli sayılarda yapılan domates gübreleme programı gübre seçiminde birbirinden farklı ihtimaller bulunur. Her bitkinin gübreleme programı yetiştirilmesi istenen bitkinin gıda isteğine göre değişiklik gösterir. Domates yetiştiriciliğinde ise ilk çiçeğin ortaya çıkmasına kadar geçen büyüme sürecinde domatesin azot talebi daha düşük oranlarda gerçekleşir.

Toprağın yapı ve geçirgenlik özellikleri önemlidir. Geçirgenlik özelliği fazla olan topraklarda ekim ya da dikim işleminden sonra gübre verilir. Ağır bünyeye sahip ve geçirgenlik özelliği az bulunan topraklarda ise ekim ya da dikim işleminden önce gübre verilmesi uygun olur. Hafif bünyeli topraklarda yıkama ile gerçekleşen besin kaybı yoğun olduğu için gübreler, partilere bölünerek birkaç sefer içerisinde verilmelidir.

Toprak Yapısına Göre Gübreleme

Ağır bünyeli topraklarda besin maddelerinin tutulma gücü daha fazla olduğu için gübrelerin hepsi tek seferde uygulanabilir. Domates gübreleme programı ile uygulama zamanları, kullanılan gübrelerin çeşidi değişiklik gösterir. Azotlu gübre kullanılacaksa iki ya da üç seferde verilebilir. İlk kısım ekim ya da dikim sürecinde gerçekleştirilebilir. Kalan partiler ise sebze türü ve büyüme durumu dikkate alınarak sonraki zaman aralıklarında verilebilir.

Fosforlu gübreler ise tek seferde, potaslı gübreler, bir ya da iki seferde verilebilir. Domates bitkisinin sulama aralığı toprak yapısına göre değişiklik gösterir. Üç gün aralıklarla su verilmesi gerekir. El ile kazarak toprağın nemli olup olmadığı anlaşılabilir. Çok kuru ise sulama yapılmalıdır.

Domates Bitkisinin Gelişimini Etkileyen Faktörler

Domates dikiminde üst kısımda bulunan yapraklarda hafif miktarda bir solma gerçekleşmişse ve kendini bırakmaya başlamışsa bitkinin suya ihtiyacı var demektir. Domates, kök yapısı anlamında sudan en çok yararlanan bitkilerdendir. Domates gübreleme programı sırasında bitkinin kalitesini ve verimini en çok etkileyen faktör potasyumdur. Bu nedenle potasyum ve azot dengesinin oranı dikkatli bir şekilde ayarlanmalıdır.

Azot ve potasyum yoğunluklarının doğru bir şekilde ayarlanması ortaya çıkan meyvenin sonucunu olumlu yönde etkiler. Bir başka deyişle, gerekli hesaplamaların yapılması sağlanarak tercih edilen gübrelerin kullanılması ve bilinçsiz bir şekilde yapılan gübre karışımları kullanılmamalıdır. Detaylı bilgi için https://www.ufuktarim.com/besleme-programlari/domates   adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.