Gaz Çıkarmanın 6 Faydası

Sindirimin normal bir parçası olan gaz çıkarmak, mide ve bağırsakların yenen besinleri parçalama esnasında meydana gelen bir durumdur. Gaz oluşumu sonrasında gazın dışarı atılması sağlık açısından son derece faydalıdır. Gaz çıkarmanın 6 faydasını sizin için listeledik.

gaz

gaz

  • Şişkinliğin Giderilmesini Sağlar

Vücutta şişkinliğin oluşmasının temelde ii sebebi vardır. Birincisi oluşan gazın dışarı atılmaması ikincisi ise su tüketiminin azalması sonucudur. Gaz çıkarmadığınız takdirde oluşan şişlik ağrıya da sebep olabilir.

  • Kolon İçin Faydalı

Gazın tutulması aslınca vücut için oldukça zararlıdır. Özellikle bağırsak ile ilgili sorun yaşayan kişilerin gazını tutması bağırsaklara zarar veren sonuçları meydana getirebiliyor.

  • Gaz Uyarıcıdır

Gaz çıkarırken zorlanma ya da aşırı kokulu gaz aslında sağlık içinde haberci olabilir. Laktoza duyarlılığın yanı sıra kolon kanseri içinde uyarı olarak kabul edilebilir.

  • Beslenmenizde Fikir Sahibi Olabilirsiniz

Beslenmenizde lifli gıdalara yer açmanız sık sık gaz çıkarma isteğinizin oluşumuna sebep olurken et ağırlıklı beslenme ise kokulu gaza sebep olabiliyor. Böylece beslenmeniz hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün olur.

gaz sorunu

gaz sorunu

  • İyi Sindirim Sistemi Fazla Gaza Sebep Olur

İyi bir beslenme sonrası iyi bir sindirim sistemine sahip olan kişiler daha fazla gaz çıkarma ihtiyacı hissederler. Böylece daha sağlıklı olup şişkinlik ve ağrı gibi sorunlar ile de karşılaşmazlar.

  • Rahatlamaya Destek

Gaz tutması sinirli ve gergin olmanıza sebep olacağı için rahatlatıcı etkiye de sahiptir.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.