Sahte İçki Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Vatandaşların genel olarak görme kaybı şikayeti ile başlayıp bunun dışında birçok sağlık sorunu oluşmasına sebep olan sahte içki insanların hayatını büyük ölçüde tehdit eder. Sahte içki nasıl anlaşılır merak edilir. Sahte içki şüphesi için 174 hattını arayıp, bildirmek gerekir. Çoğu kişi sahte içkinin nasıl anlaşıldığı konusunda merak içindedir. Bunu bazı yollardan anlamak mümkündür. Öncelikle sahte içkinin rengi ya da kokusu gibi şeylerden anlamak mümkün değildir.

Sahte İçki Belli Olur Mu?

Sahte içki nasıl anlaşılır bazı detaylar ile bulmak mümkündür. Etiket bilgilerine bakmak gerekir. İçki şişesi üzerinde bakanlığın onaylamış olduğu bir kayıt numarası olması gerekir. Ayrıca ambalajın üzerinde, TAPDK bandrolünün olması gerekir. İçkiler orijinal ambalajında olmalıdır. Tüketimden önce içkinin göz önünde açılması gerekir. Şüphe durumunda mutlaka güvenlik güçlerine bildirmek gerekir.

Alkollü içecek alınırken, mutlaka perakende satıcılardan almak gerekir. TAPDK satış belgesinin de mutlaka olması gerekir. Şişelerin arka kısmında tüketicinin bilgilenmesi için, Türkçe etiket olması gerekir. Yine etiketin üzerinde, üretim firması ya da ithalatçı firma hakkında detaylı bilgi olmalıdır. Ayrıca adres bilgilerinin olması da çok önemlidir. Açıkça anlaşılır halde içki renginin bozuk, kirli ve tortulu olması, sahte içki olabileceğine işaret eder.

Sahte İçki Belirtileri Nelerdir?

Alkol üretilirken kullanılan bir tek alkol çeşidi vardır o da etil alkoldür. Bazı kişiler düşük bir maliyet ile alkol üretmek ister. Etil alkol değil, metil alkol kullanılır. Metil alkol de bilindiği üzere, zehirlenmelere yol açabilir. Sahte içki zehirlenmeleri genel olarak metil alkolden kaynaklıdır. Bu yüzden sahte içki nasıl anlaşılır bilmek gerekir.  Metil selüloz alkol genel olarak, parfüm üretimi, cilalama, boya maddeleri, kimyasal temizlik malzemeleri gibi şeyler de tercih edilir. İnsan sağlığı açısından, oldukça zararlıdır.

Sahte içki zehirlenmesi yani metil alkol zehirlenmesi, genel de gözle görülür bazı belirtilere sebep olur. Öncelikle kişi de görme bozukluğu yaşanır. Işık hassasiyeti ve bulanık görme ilk görülen şeylerdir. Metin alkolün kullanılan dozuna bağlı olarak, kişiler de sinir hasarı da ortaya çıkar hatta görme kaybına kadar, sebep olabilir. Körlük yaşayan birçok kişi vardır. Kişi eğer düşük bir doza maruz kalırsa, tedavisi olabilir. Yüksek doza maruz kalan kişilerin, iyileşme ihtimali de düşüktür. https://www.analizistek.com/sahte-icki-nasil-anlasilir  adresinden bilgi alabilirsiniz.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.