Turşu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Meyve yada sebzelerin çeşitli malzemeler ile birleşmesi sonucu turşu elde edilmektedir.

Turşu Suyu Nedir?

Malzemeler tuz ve sirke ile birleştirilir. Meyve ve sebzelerin içeriğindeki asidik özellik suya karışmaktadır.

Oluşan sıvı ise turşu suyu olarak ifade edilmektedir. Turşu suyu, güçlü antioksidan içerikli ve kış aylarında ilaç olarak kullanılan bir sıvıdır.

Turşu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Turşu suyu kas kasılmalarını iyi gelmektedir. Spordan sonra tüketilen turşu suyu kaslarda kramp ve kasılma oluşumunu önlemektedir.

Turşu suyunun içeriği yüksek oranda sodyum ve potasyum bulunmaktadır. Bu sebeple dehidratasyon durumunda vücuda oldukça faydalıdır. Vücudun aşırı su kaybetmesi haline dehidratasyon denir. Bu durumda vücut kaybettiği sıvıyı yerine koymak istemektedir. İçeriğinde bulunan potasyum ve sodyum tutulumunu arttırarak vücuttan su atılımını önlemektedir. Ayrıca ishale faydası vardır.

Turşu suyunun bağışıklık sistemine önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bunun sebebi içeriğindeki zengin C ve E vitaminleri ayrıca yüksek antioksidan özelliğidir. İçeriği sayesinde özellikle kış aylarında hastalıklara karşı koruyucu etkisi yüksektir.

Kilo vermeye yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki asetik asit ve sirke  yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Yemek sonrası içilen turşu suyu kan şekerinin dengelenmesinde etkilidir. Ancak tüketilen miktarının az olması oldukça önemlidir.

Sabah saatlerinde tüketilmesi halinde iyi geldiği bilmektedir. Özellikle lahana turşusu bu konuda oldukça etkilidir.

İçeriğinde bulunan demir magnezyum potasyum ve çinko vücut için oldukça önemli minerallerdir.

Turşu suyunun içeriğinde yüksek oranda lif bulunmaktadır. Lifli gıdalar sindirim sistemi üzerinden oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Bu sebeple tüketilen turşu suyu hazımsızlığa ve şişkinliği iyi gelmektedir.

Turşu suyunun içeriğinde sinir sistemine oldukça faydası olan sarımsak bulunmaktadır. Sarımsağın içindeki flavonoidler alzheimer gibi sinir sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir.

Turşu suyu tüketmek mide bulantısına iyi gelir. İçeriğindeki sirke mide ph’ının dengelenmesini sağlamaktadır.

Böcek ısırığı sebebiyle kaşıntı oluşmuş ise turşu suyu cildi yapıştırmakta ve kaşıntıya önlemektedir.

Bakır tavaların oksitlenmesi ile tavaların renkleri yeşil dönebilir. Bu durumda turşu suyu ile bakır tavalar rengi orijinal renklerine getirilebilir.

Saksı bitkilerinin canlanması için kullanılabilmektedir. Bitkilerin büyümesi için yüksek oranda potasyuma ihtiyaçları vardır. Turşu suyunun içeriğinde bulunan potasyum bitkilerin büyümesi ve canlanmasında etkilidir.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.