Yağsız Diyet Ürünleri Zararlı mı?

Gıda üreticileri 80’li yılların başlarında yağsız diyet ürünlerini satmaya başladıklarında yağsız kurabiyeler, cipsler ve süt ürünleri büyük bir ilgi görmüştü. Fakat yağsız ürünlere ilgi gösteren kişiler diyetlerine devam ettikleri halde yağ yakımını hızlandıramadılar.

Yağsız olan paketli gıdalar görünüşte size ilgi çekici geliyor olabilir ancak bu gıdalar genel olarak biraz lezzetsiz diyebiliriz. Yağlardan arıtılmış olan kekler ve diğer gıdaların daha lezzetsiz olarak algılanmaları üreticilerin de farkında olduğu bir durumdur. Bu sebepten dolayı gıda üreticileri bu ürünlerin içerisine şeker, tuz ve yapay lezzet verebilecek malzemeleri eklerler. Bu katkı maddelerinden sonra yağ içermeyen gıdalar yağlı gıdalara göre daha fazla karbonhidrat ve kalori içermeye başlayabilir.

Ürünlerin Paketlerini İnceleyin

Ayrıca günümüzde bütün yağların zararlı olmadığı ortaya çıkmış bir gerçektir. Yağ, hormonlarınızın ve sinir sisteminizin düzenlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda vitamin emilimine de yardımcı olur. Kan dolaşımınız hızlanırken, aynı zamanda damarlarınız korunur. Fakat yağlı gıdaların kesinlikle dozunda tüketilmesi gereklidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi de yağlı gıdalar sayesinde sağlanır.

Eğer yağsız bir diyet ürünü tüketmek istiyorsanız öncelikle ilk olarak yapmanız gereken şey o ürünün paketinin üzerinde yer alan bilgileri incelemek olmalıdır. Şeker, tuz ya da diğer yapay katkı maddelerinin yer aldığı ürünlerden ise kesinlikle uzak durun. Bu tür yağsız fakat zararlı olabilecek gıdalar yerine tam yağlı ürünleri az tüketmeyi deneyin.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.