Yeni Doğan Bebekte En Çok Yapılan Hatalar

Yeni bir bebeğin gelmesi demek özellikle ilk gebeliğiniz ise oldukça acemi ve endişeli bir anne demektir. Birde geçmişten gelen doğru olmayan deneyimlere inanılıyorsa bu süreç çok daha zor olabilir.

Bebeğin İlk Banyo Suyuna Tuz Konulur Mu?

Bebeğinizin ilk banyosuna su koymanızı büyükleriniz sıkı sık tembihliyor olacaktır ama hangi hekime danışırsanız sanışın bunu size asla önermeyecektir. Zaten henüz çok yeni dünyaya gelmiş olan bebeğinizin vücut dengesini bozmaktan başka hiçbir işe yaramıyor.

bebek banyosu

bebek banyosu

Eskiler ileride terlemesi adına tuz konulması üzerine ısrar etse de artık bilinçlenen annelerin sayesinde banyo suyuna tuz atma efsanesi de yavaş yavaş ortadan kalmış oluyor.

Banyo Sonrası Baş Aşağıya Sallama

Nedense banyo sonrası çocuğu ayaklarında tutup baş aşağıya salladığını görürsünüz. Bu oldukça tehlikeli ve alsa yapılmaması gereken bir adımdır. Bir anlık refleks ile bebeğinizin elden kayması büyük felaketlere yol açıyor olacak. Yapmanızın hiçbir şey kazandırmayacağı ama olası tehlikelerin ortaya çıkması ile canınızı çok yakacak durumlardan mutlak süre ile kaçınınız.

yenidoğan bebek

yenidoğan bebek

Yıkamak İçin Göbek Bağını Beklemek Mi Gerekir Beklememek Mi Gerekir?

Ülkemizde de artık yeni doğan bebek yıkanmıyor ve sadece ilk zamanlar silinerek temizleniyor. Bunun amacı bebeğin henüz üzerinde bulunduğu tabakanın onu ilk günlerde koruyor olması. Bu sebeple göbek bağı düşüne kadar bebeğinizi gerekiyorsa hafif ıslak bez ile silerek temizleyebilirsiniz.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.