Alzheimer Hastalığı Riski Nasıl Azaltılır?

  • Sigaradan Uzaklaşın

Sigara içmek vücuda oldukça zararlı olmak ile beraber Alzheimer hastalığına yakalanma riskini sigara tüketmeyen kişiler oranla yüzde 45 artırır.

  • Pasif Bir Yaşam Tarzından Uzaklaşın

Günümüz teknolojisinin faydalarının yanı sıra en büyük zararı daha pasif bir hayat tarzını sunması oldu. Günlük spor alışkanlığını edinmek, egzersiz yapmak, açık havada yürüyüş yapmak beyin için oldukça faydalı olup aynı zamanda stresten de kurtulmanızı sağlayacaktır.

alzheimer teşhisi

alzheimer teşhisi

  • Güneşli Havalarda Evde Durmayın

Yapılan araştırma sonuçlarına göre bol D vitamini açısından fakir olan vücudun Alzheimer hastalığına yakalanma riski yüzde 125 oranındadır. D vitamini vücuda besinlerden yüzde on oranında alınırken güneşten yüzde doksan oranında alınır. Bu sebep ile evde ya da kapalı alanlar yerine güneşin keyfini çıkaracağınız açık alanlara yönelmeniz gerekir.

alzheimer

alzheimer

  • Kahve Tüketimine Gün İçinde Yer Açın

Kahvenin içinde yer alan magnezyum ve antioksidan sebebi ile Alzheimer hastalığına yakalanma riskini yüzde elli oranında azalma sağlar. Beyni koruyan kahveyi günde bir fincan tüketmeniz önerilir.

  • Beyin Egzersizlerine Yer Verin

Yaşın ilerlemesi ile birlikte birçok kişi yeni bilgi öğrenme ya da öğrenilmiş olan bilgileri çağırma işlemini bırakır. Özellikle bulmaca çözmek ya da puzzle gibi uğraşlar ile ilgilenmek beyin egzersizi olarak kabul edilir. Bu durum sonucunda ise Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizde düşüş olur.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.