Ev Yoğurdunun Faydaları

Türklerin en önemli buluşu olarak kabul edilen ve tüm dünyaya Türkiye’den yayılan yoğurdun faydaları say say bitmiyor. İnsan yaşamının en olmazsa olmaz ürünlerinden.

Böylesine özel ve insan sağlığı için önem taşıyan yoğurdu günümüzde ağırlıklı olarak, çoğunlukla marketlerden, şarküterilerinden alıyoruz ama yapılan araştırmalar evde yapılan yoğurdun çok daha faydalı olduğunu gösteriyor.

Nitekim ev yapımı yoğurdun temel faydaları şu şekilde sıralanıyor:

ev yoğurdu

ev yoğurdu

Neden Evde Yoğurt Yapmalı?

Bu konuda uzmanlar bakın neler diyor: Katkı maddesi kullanılmadan evde yapılan yoğurt çok daha kimyasal içerdiğinden ev yapımı yoğurt bağırsak sağlığını korumada çok daha etkili. Ayrıca evde yapılan yoğurtlar daha çok probiyotik içeriyor. Bağırsak dostu parazit olan bu bakteriler besin emilimini sağlayarak bağırsak hareketlerini artırıyor ki bu sağlıklı bir yaşam için son derece önemli.

Evde yapılan yoğurtların kalsiyum miktarı daha az olduğundan yağ yakımını artırarak kilo kontrolü hatta kilo verilmesi konusunda önemli bir rol oynuyor.

Amerika’da 15 yıllık yapılan araştırmalar sonucunda yoğurdun tansiyonu düzenlediği bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

yoğurt

yoğurt

Söylemeye bile gerek yok ama bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve ev yapımındaki yoğurttaki immunoglobulinA miktarı açısından çok daha zengin olduğunda çok daha güçlü bir bağışıklık sistemi sağlıyor.

Özellikle yetişkinlerde ortaya çıkan kemik erimesi sorunu ile ciddi biçimde savaşıyorken dişleri de koruyarak güçlendiriyor.

Ayrıca kolesterole karşı vücudu korurken, cilt sağlığına da iyi geliyor, kas gelişimini destekliyor.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.