Antioksidanlar Vücuda Nasıl Etki Ederler?

Güçlü bir kanser önleyici olan antioksidanlar, beslenme açısından çok önemlidir ve düzenli olarak tüketilmeleri gerekir. Bir çok uzman, insanların hayatına antioksidanları güçlü bir şekilde soktuklarında, beslenmelerine dikkat ettiklerinde en az 10 yıl fazla yaşayabileceklerini her seferinde vurguluyor.

 

antioksidan

antioksidan

Peki Antioksidanlar Nedir? Nasıl Fayda Sağlarlar?

Vücudumuz sürekli çalışma halindedir ve bu çalışma hızını da metabolizma belirler. Metabolizma çalışırken de bir çok farklı reaksiyonlar sonucu oksijen atığa çıkar. Metabolizma çalışırken aynı zamanda serbest radikaller ortaya çıkar bunun sonucunda da hücrelerde tahribata yol açabilecek zararlı maddeler oluşur. Yani kısacası vücudumuz çalışırken atık da üretir ve bu durum herhangi bir hastalıktan ya da bozukluktan kaynaklanmaz.

Vücudun atık üretmesi tamamen doğal bir süreçtir. İşte antioksidanlar da burada devreye girmektedir. Vücutta her şeyin muazzam bir dengesi varken, antioksidanlar da bu dengeyi sağlayan en önemli kaynaklardan biridir. Çünkü antioksidanlar vücudun ürettiği atıklara bağlanır ve yok eder böylelikle sağlıklı hücreler yaşamaya devam eder ve atık maddelerin vücudumuza zarar vermesi önlenmiş olur.

antioksidanlar

antioksidanlar

Antioksidan etkili besinler eğer yetersiz tüketilirse, ileride antioksidan yetmezliğine bağlı olarak hücreler zarar görerek bir çok hastalığa sebep olabilir. Kanser ise bu hastalıkların arasında en kötüsüdür.

A,C ve E vitamini ile birlikkte çinko ve selenyum içeren gıdalar antioksidanların yapı taşlarıdır. Bu besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Yanıtla

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.