Çocuklarda Uyku Problemi

Uyku şüphesiz tüm canlılar için en büyük nimetlerden birisidir. Uykusuz kaldığımızda başta sağlığımız olmak üzere fiziksel ve biyolojik olarak birçok sorun yaşarız durum böyleyken çocuklarda uykunun önemi şüphesiz çok büyüktür. Özellikle yeni doğum yapan annelerin en büyük problemi uyku sorunudur bebeğin geceleri sık sık uyanması gün içerisinde uykusuz kalması gibi sebepler tabi ki bu nedenlerden dolayı hem anne ham de çocuk birçok sorun yaşıyor bugün özellikle uyku düzeni konusunda annelerin dikkat etmesi gereken birkaç husus paylaşacağım sizinle.

uyku

uyku

Çocuk Odasının Düzeni

Öncelikle anne ile bebeğin odalarının ayrılması konusunda uzmanlar en geç 6 ay içerisinde bebeğin yatak ve odasının ayrılmasını öneriyor. Böylelikle çocuk anneye bağımlı bir bebek olmaktan uzaklaşıyor. Odanın düzenine gelecek olunca bebeğiniz eğer karanlıkta daha rahat uyuyorsa kalın perdeler tercih edebilirsiniz. Bebeğinizin odasında kesinlikle bebeğinizin veya çocuğunuzun dikkatini dağıtacak eşyalardan sakınınız çünkü uykuya dalmasını zorlaştıracaktır çocuk sadece uykuya odaklanmalıdır. İkinci bir hususta odada çocuğunuzun başında dönen ve gürültü yapan eşyalar bulundurmamanız gerekmektedir. Bir diğer konu bebeğinizi beşiği veya yatağının kenarlarını mümkünse açık olmalı çocuk etrafı görebilmeli unutmayın bebekte olsa çocukta olsa hiç kimse hapishane gibi kapalı ortamlarda rahat ve güvende hissetmez kendini.

uyku düzeni

uyku düzeni

Çocuğunuzu Uykuya Götürmeden Önce Yapılması Gerekenler

Özellikle Türk aileleri çocuklarına uyku saati olarak yemek saatinden hemen sonrayı tercih eder oysa bu çok yanlış bir davranıştır. Çocukların enerji depoladıktan sonra bu enerjiyi harcamaya ihtiyacı vardır bunun için onlara biraz süre verilmeli. Ayrıca çocuğunuzun enerjisini attıktan hemen sonrada uykuya götürmek yanlıştır yavaş yavaş uykuya hazırlanmalıdır çocuklar sakin aktiviteler yapılmalıdır. Kitap okumak, duş almak, sakin müzikler dinlemek, puzzle yapmak bunlardan biridir. Uykuya dalarken çocuğunuzu yalnız bırakmalısınızdır. Siz yanında olduğunuzda çocuğunuz uykuya dalmamak için direnebilir. Ve unutmamalısınız çocuğunuz hiçbir şeye bağımlı olmamalıdır ama rutinleri olmalıdır.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.