Apple Nasıl Güncellenir?

Yazılım güncelleme nedir?

Yazılım Güncelleme en yeni ve en güncel özellikleri ve iyileştirmeleri telefonunuzda bulunmasını sağlar. Genel olarak Apple ayarlar uygulaması üzerinden size bir bildirim göndererek yeni bir yazılımın geldiğini ve bu yazılımı indirmenizi istemektedir.

Hangi cihazlar güncellenebilir?

Apple cihazlarının bazıları artık Apple tarafından desteklenmemekte ve yazılım güncelleme almamaktadır. Eğer örnek verilecek olursa iPhone 6, iPhone 5s, iPhone 5 ve öncesinde çıkmış modeller artık destek ve yazılım güncelleme almamaktadır. Son yazılım güncelleme iPhone’ lar için IOS 13. 6, Apple Bilgisayarları olan Mac` ler içinse MacOS 10. 15. 6` dır. Sonbahar zamanında Apple, yeni yazılım güncellemesi olan IOS 14 ü çıkartmayı planlamaktadır.

Önemli Bilgilendirme

IOS 14  henüz çıkmamış olmasına rağmen şu anda internet üzerinde BETA sürümüne erişebilirsiniz. Ancak adından da anlaşılacağı üzere bu sürüm Apple tarafından resmi olarak yayınlanmadığından ve henüz tamamlanmadığından ötürü içerisinde birçok hata bulunmaktadır. Bu hatalara içerisinde telefonun kendiliğinden kapanması, durduk yerde uygulamadan atma ve pil henüz bitmeden telefonun kapanması gibi birçok hata bulunmaktadır. Aynı zamanda yanlış sitelere girip bu yazılım güncellemesini indirirseniz telefonunuzun başına büyük sorunlar açabilirsiniz. Tavsiye edilen yazılım güncellemenin tamamen bitip hazır olmasını ve Apple tarafından yayınlanmasını beklemek internet sitesi üzerinden BETA sürümünü indirip birçok sorun ile karşılaşmamaktır.

Yazılım Güncelleme neden önemlidir?

Yazılım güncelleme cihazınızda yazılımsal bir açık varsa kapatmaya, uygulamaları daha verimli kullanmaya, cihazınızı daha yeni ve kullanışlı hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Önemli bir hatırlatma

Yazılım güncellemesini yapabilmeniz için cihazınızda boş alana ihtiyacınız olacaktır. Ancak bu alan yaklaşık 700 MB ile 1- 1. 5 GB arasında olmaktadır.

Cihazınız yazılım güncelleme yapmak zorunlu mu?

Cihazınız çalışmasını devam ettirmek için yazılımını güncellemeniz gerekmemektedir. Ancak performansını arttırmak, son ve yeni güncellemeleri ve iyileştirmeleri almak için yazılımını güncellemeniz tavsiye ediliyor.

Apple Nasıl Güncellenir?

Apple ürünlerinin güncellenmesi son derece kolaydır. Bunun için yapmanız gereken birkaç kolay adım var ve bu adımları uygulandığında güncelleme yapılabilmektedir.

Yapacağınız bu işlem iPad ve diğer mobil Apple cihazlarda da geçerlidir.

Güncellemeye Başlamadan Önce Gerekenler:

%50 veya üstü batarya

İnternet bağlantısı

Güncellemeye Başlarken:

Eğer bir iPhone` unuz varsa uygulamanız gereken adımlar:

Ayarlar uygulamasına girin.

Genel kısmına girin.

Yazılım Güncelleme kısmına girin.

İndir ve yükle seçeneğine tıklayın.

NOT

Telefonunuzun pilinin dolu olduğuna ve WiFi bağlantınızın kopmamasına dikkat edin. Zira güncellenmesi yaklaşık 20 dakika, yarım saat kadar sürmektedir.

Eğer bir MacOS yazılımda sahip bilgisayar kullanıyorsanız:

Örnek modeller: Macbook Pro, Macbook Air, Macbook.

Sol üstteki elma logosuna tıklayın.

Sistem Tercihleri ne girin.

Yazılım Güncelleme kısmına girin.

Şimdi Güncelle`ye tıklayın.

Aynı şekilde burada da % 50 veya üstü batarya İnternet bağlantısının olmasına dikkat edin. Aksi halde yazılım güncelleme yarıda kesilebilir.

Bu adımları uyguladıktan sonra artık yazılımınız en güncel halini alacaktır.

Önemli bir son nokta

İçinde bulunduğumuz devir teknoloji devridir. Tüm cihazlar hızla güncellenmekte ve gelişmektedir. Bunun için cihazınızın yazılımını güncellemek ihmal edilmemelidir.

Yanıtla

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.