Web Hosting Mantığı Nedir, Web Hosting Türleri Nelerdir?

Web barındırma, web sitelerine ve diğer dosyalara internet üzerinden erişilmesini isteyen müşterilere kiraladıkları bir sunucuda alan sağlayan bir işletme hizmetidir. Web barındırma şirketleri, bir ücret karşılığında FTP, SFTP vb. gibi mevcut birkaç protokolden herhangi biri aracılığıyla dünyadaki herkesin internet üzerinden görmesi için web sitenizin dosyalarını yüklemenize izin verir.

Web Barındırma Mantığı Nedir?

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, bilgisayarınız siteyi barındıran web sunucusuna bir istekte bulunur. Web sunucusu daha sonra istenen dosyaları (sayfalar, resimler vb.) bilgisayarınıza geri gönderir. Bu işleme “render” sayfaları denir.

Bilgisayarınızın bu dosyaları bulabilmesi ve erişebilmesi için, web barındırıcısının, sitenizin dosyalarının bulunduğu belirli IP adresiyle eşlenmiş bir web sitesi adresine (alan adınızın adı) sahip olması gerekir. Bir “adresi” referans alarak bir ağ konumunu diğerine eşleme veya çevirme işlemine Etki Alanı Adı Sistemi veya kısaca DNS denir.

Web Barındırma Türleri

Paylaşımlı Hosting

Bu, en yaygın ve en ucuz barındırma türüdür. Paylaşılan ana bilgisayarlar, sunucularındaki tüm web siteleri tarafından paylaşılan sınırlı miktarda kaynak (disk alanı, bant genişliği vb.) sunar. Bu, çok fazla trafik beklemeyen küçük işletmeler veya blogcular için iyi bir seçenek olabilir.

Sanal Özel Sunucu (VPS)

VPS, başka bir web barındırıcısının fiziksel sunucularının sınırları içinde çalışan sanallaştırılmış bir sunucudur. Bu barındırma türü, paylaşılan barındırmadan daha fazla kaynak sunar.

Özel Barındırma

Özel barındırma genellikle web siteniz için mevcut olan en fazla kaynağı sunar. Genellikle kendi sunucunuza tam kök erişimi sunar.; Linux veya Windows Server işletim sistemlerinde çalışan herhangi bir şeyi sunucuya yükleyip yapılandırabilirsiniz. Ayrıca, paylaşımlı veya VPS ana bilgisayarı kullanmaktan biraz daha karmaşık olabilen güncellemeleri, güvenliği vb. yüklemek gibi özel sunucunuzdaki her şeyi yönetmekten de siz sorumlusunuz.

Bulut Barındırma

Bulut barındırma, sanallaştırılmış sunucular oluşturmak ve yönetmek için birden çok sunucu (ve genellikle birden çok veri merkezi) kullanan daha yeni bir barındırma türüdür. Bu barındırma türü, paylaşımlı hosting, VPS veya özel ana bilgisayarlardan daha pahalı olabilir, ancak işletmenizle birlikte büyümek için esneklik ve ölçeklenebilirlik sunar.

Yanıtla

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.