D – Vitamini Eksikliği Kısırlığa Yol Açıyor. Peki, Neler Yapılmalı?

“D vitamini eksikliğinin, özellikle son yıllarda kısırlık ve düşük sorunu olan hastalarda daha çok görüldüğü gözlemlendi. D vitamini eksikliği üreme değerlerini, yumurta birikimini, kalitesini ve döllenme oranlarını olumsuz olarak etkilemektedir. Bunun yanında döllenmiş yumurtanın anne rahminde yapışma oranını da düşürür.

d vitamini

d vitamini

Süt ve yumurta sarısı yiyiniz…

Kanda vitamin D seviyesini ölçerek vitamin D depolarını gözlemleriz. 30 ng/ml’nin altındaki ölçümler düşük olarak değerlendirilir diyen uzman hekimler, D vitaminini güneşten, ton, uskumru balığı, karides, yumurta, sakatat, süt ve süt ürünleri, tahıl gibi ürünler ile karşılayabiliriz.  D vitamini problemi olanların bu gıdalardan tüketmesi çok önemlidir.

D vitamin eksiklik tespit edilirse günde 600-800 ıu arası D vitamini takviyesi alınabilir. 1000 ıu’dan çok alınmaz, yan etkileri ortaya olabilir diyen uzman hekimler:

Kısırlık tedavisinden önce D vitamin testi yapılmalıdır…

En önemlisi kısırlık ve tüp bebek tedavisi alacak olan hastalarda mutlaka D vitamini seviyesine bakılmalı. Özellikle yaşı 35’in üstünde olan ve güneşten pek faydalanamayan insanlarda, D vitamini eksikliği çok fazla görülür. Eksik D vitaminin tedavisinden sonra yapılan kısırlık tedavisinden, daha başarılı neticeler elde ediliyor. D vitamini, vücudumuzda sadece kanda kalsiyum oranlarını gösteren, bağırsaktan kalsiyum sindirilmesine yardımı olan vitamin değil; tüm vücut bağışıklık sistemini etkileyerek, grip ve bağışıklık direncimizi artıran çok önemli bir vitamindir. Kanser hastalıkları, meme kanseri, pankreas kanseri, kolon kanseri, rektum kanserlerinin gelişmesini etkiler, kalp ve damar hastalıklarını engeller.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.