En Az Ormana Sahip Olan Ülkeler

En az ormana sahip olan ülkeler konumunda Katar, San Marino, Malta, Bahreyn, Maldivler bulunuyor. Ancak Katar gibi bölgelerin sıcak olmasından beyaz odaklı düşünüldüğünde bu gayet normal kaçıyor. Çünkü daha çok karasal bir iklime ve kurak bir iklime sahip olması bunu getiriyor. Özellikle çöl olan bölgelerde orman konusunda eksiklerine olması gayet doğaldır. Sıcak iklimde ormanları pek fazla denize veya derelere uzak kesimlerinde olması orman konusunda yetersiz kalacağını gösterir.

En Az Ormana Sahip Olan Ülkeler

Bu gibi bölgelerde ağaçlandırma yaparak bölgenin ağaç popülasyonunu artırmak neredeyse imkânsızdır. Çünkü çöl gibi kesimlerin toprakları normal toprak gibi değildir. Bunların sebebi toz olarak bilinmesindendir. Yani tozlu toprakta her ağaç yetişmez. Üstelik yağış almayan yerde ağacının yetiştirilmesi oldukça zahmetli olacaktır.

Ormanların Önemi

Orman konusunda yetersiz kalan yerlerin sonunda kuraklığa gitmesi ve su konusunda zorluk çekmesi gayet doğaldır. Çünkü orman gibi yerler suları saklama konusunda oldukça elverişlidir. Ormanların aralarından akan nehirler su canlı popülasyonunu arttırır. Bunun haricinde bitki popülasyonunu da etkiler, hayvan gibi türlerinde bu popülasyonları içerisinde oldukça artış sağlatır.

Belirli zaman aralıklarında yağışlı kesimlerin kurak noktalara dönmesi olabilecek durumdur. Hatta eskiden olan ağaçların şu anda kurak mevsimlere döndüğü biliniyor. Bunun sebebi insanların sulak alanlara işgal etmesi ve tarlalarında bu suları kullanmasıdır. Ağaç popülasyonu da bu şekilde durdurulur. Bu çok yanlış bir düşüncedir, gelecekte susuzluğa ve ağaç konusunda da oksijen kıtlığına gitmek demektir.

Orman Olmayan Yerlerde Ne Olur

Orman olmayan yerlerde şu ana kadar herhangi bir sorun yaşanmadı. Çünkü orman olmayan yerlerin bu sıkıntılarını yönelik çeşitli yöntemleri var. Orman olmayan bir yerde dere gibi akışkan noktalar bulmak oldukça zordur. Dere olduğu takdirde kenarlarında ağaçların yetişebileceği doğal bir olaydır.

Dünyanın üçte ikisinin su ile kaplı olması ancak bazı bölgelerin çölle mücadele edebilir seviyede olması oldukça zıt düşüncelerdir. Ancak bu ekvatoral bölgenin üst kısmında veya alt kısmında kalmak gibi bir olaydır. Ekvatoral bölgede kurak yerler de genel olarak sıcak olur.

Yanıtla

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.