Erken Menopoza Neden Olan 7 Risk

Perimenopoz veya erken menopoz, (prematür over yetmezliği) bir kadın 40 yaşından önce menopoza başladığında oluşur. Perimenopoz sırasında yaşadığınız değişikliklerin birçoğu östrojen hormonunun azalmasının bir sonucudur ve üreme sisteminin normal devresini kesebilecek birçok faktör vardır. İşte, erken menopoz için en belirleyici 7 risk faktörü:

menopoz

menopoz

  • Ameliyatlar: Bazı ameliyat geçiren kadınlar erken menopoz riski altındadır. Buna bir yumurtalık veya rahmi alınan kadınlar dâhildir. Erken menopoz, serviks kanseri ameliyatı veya pelvik ameliyat olan kadınlar arasında bir yan etki olarak gelişebilir. Her iki yumurtalık alındığında erken menopoz kaçınılmazdır.
  • Kemoterapi ve radyasyon: Kemoterapi ve radyasyon erken menopoz riskini artırır. Radyoterapi yumurtalık dokularına zarar verebilir. Bu menopozun erken başlamasına neden olabilir.
  • Kromozom bozukluğu: Kromozomların bazı kusurları erken menopoza neden olabilir. Örneğin, Turner sendromlu kadınların düzgün çalışmayan yumurtalıkları vardır. Bu genellikle erken menopoza girmelerine neden olur.
erken menopoz

erken menopoz

  • Otoimmün hastalıklar: Romatoid artrit gibi bir otoimmün hastalık, bağışıklık sistemi vücudun bir bölümüne saldırdığında ortaya çıkar. Bu, bağışıklık sisteminin yumurtalıklara ve yumurtalık dokularına saldırmasına ve de erken menopoza neden olabilir.
  • Sigara içmek: Menopoz (bir iki yıl önce sigarayı bırakmış olsa bile) sigara içen kadınlarda hiç sigara içmeyen kadınlara göre daha erken tarihlerde başlar.
  • Östrojeni düşüren ilaçlar: Bazı ilaçlar vücuttaki östrojen miktarını azaltır. Bu erken menopoz ile sonuçlanabilir. Örneğin, meme kanseri riski yüksek olan kadınlar için koruyucu bir yöntem olarak kullanılan Tamoksifen, östrojeni bloke eden ve azaltan bir ilaç türüdür.
  • Tiroid: Tiroid rahatsızlıkları, aşırı yüksek veya çok düşük hormon seviyelerine bağlı olarak erken menopoza neden olabilir. Tiroid hastalıklarının belirtileri çoğu zaman premenopoz ile benzerdir.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.