Etkili Sunum İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İş hayatında gerek gelişmelerin üst mercilere aktarılması gerekse yeni fikirlerin finansmanlara tanıtılması konusunda sunum yapmak zorunda kalınabilir. Yalnızca işletmeler değil aynı zamanda eğitimde de benzeri durumlar bulunur. Ancak anlatılacak konunun net bir şekilde aktarılabilmesi, olumlu geri dönüş alınabilmesi, anlatımda gereksiz bilgilerle dinleyicileri bunaltılmaması adına bazı unsurların dikkate alınması gereklidir.

etkili sunum

etkili sunum

Sunumlar yalnızca kişinin konuşma yeteneğine bağlı değildir. Etkili bir anlatım şeklinin, kullanılan dilin ve mimiklerin belli bir resmiyet taşıması ve de hazırlanan görselin kafa karıştırmaması şarttır. İlk olarak görsel hazırlama aşamasında seçilen fonun, yazı fontunun tespitinde göz yormayan belli bir sadelik taşıyan fontların kullanılması gerekir.

Sunumda Kaliteyi Yakalamanın Yolları

Fon ve fontun tespitinden sonra içerik hakkında ince bir ayarlama yapma aşaması söz konusu olur. anlatılacak konuda detaya girmeden başlıklandırma, maddeleme hem sade bir görünümü yakalar hem de kişinin anlatıcı olarak bilgi sahibi olduğuna dikkat çekmiş olur. Bu süreçte anlatımına güvenen kişiler yalnızca kesinlikle dinleyicilere aktarılması gereken noktaları maddeler halinde yazabilir ve böylece konuya hakimiyetini vurgulayabilir.

etkili sunum yapmak

etkili sunum yapmak

Sunumlarda ciddiyetin sağlanabilmesi adına emoji, animasyon, karikatür ve videolar kullanılmaması önemlidir. Aktarılması amaçlanan mesajın önüne geçen, dikkat dağıtan ve ciddiyeti ortadan kaldıran böyle bir duruma girilmemesi daha iyi olur. Anlatıcı olarak sabit bir yerde durmamak, konuya hakim olunduğunu hissettirebilmek adına hareket etmek, mimik ve jestlere en az kullanılan dilin şekli ve vurgular kadar önem vermek gerekir.

Yanıtla

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.