Gebelikte Bebeğin Kalbi Ne Zaman Oluşur?

Tıp dünyasında 10 düşükten 1’inde, kalbin normal şekilde oluşamaması nedeniyle bebek ölümü meydana geldiğine inanılıyor. En yeni görüntüleme tekniklerini kullanan yeni araştırmalara göre, bebeğin kalbinin ana yapıları sadece dört gün içinde oluşuyor. Kalbin dört odasının ne zaman geliştiğinin kesin zamanını belirlemek, gelişimlerinin bu kritik evresinde doktorların nihayet bebekleri izleyebilecekleri ihtimalini ortaya çıkarıyor. Ayrıca bir bebeğin kalbi düzgün büyümediğinde doktorların müdahale edebileceği anlamına geliyor.

bebeğin kalbi

bebeğin kalbi

Bebek Kalbinin Oluşum Evresinde Neler Oluyor?

Araştırma 23 fetal kalbe ait görüntülemeyi, rahimde 95 ila 143 gün arasında değişen bir gebelik zamanı aralığında gerçekleştirdi. Kalbin gebelikte 13-20 hafta boyunca nasıl geliştiğine bakıldı. Araştırmacılar, büyüyen kalbi görselleştirmek için MRI teknolojisini, özellikle yazılmış algoritmaları ve 3D bilgisayar yazılımını kullandı.

En dikkat çekici değişikliklerin, gebeliğin 124. gününde ve dört günlük sürede gerçekleştiğini buldular. Bu kısa sürede kalbin kas dokusu hızla organize oluyor; kalbin dört odacıklarının oluşturduğu sarmal şeklini oluşturmak için kalp lifleri yatırılıyor. 4 günlük kritik dönemde, kalp gelişimi ile ilgili mekanizmada iki proteinin artmış seviyeleri bulundu: Connexin 40 ve Connexin 43. Bu proteinlerin miktarı arttıkça hücreler birbirlerine daha etkili bir şekilde iletişim kuruyor ve kalpteki bu yapısal gelişme gözlemleniyor.

kalp oluşumu

kalp oluşumu

İnsan kalbinin gelişim zaman çizelgesinin rahimde ölçülmesindeki güçlüklerden dolayı zor olduğu kabul ediliyor. Şu anda doktorlar, bir bebeğin kalbini, gebeliğin 20 haftasından sonra etkili bir şekilde izleyebilir ve o zamana kadar gelişimsel problemlerin çözülmesi zordur. Araştırma ekibi, hastanedeki kliniklerde kullanılmak üzere kullandıkları uzman görüntüleme tekniklerinin bir bebeğin kalbinin düzgün şekilde oluşturulamamış olmasına dikkat ederek yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Yanıtla

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.