Göbek Yağlarından Kurtulamamanın Nedenleri

Göbek yağlarının oluşumu her ne kadar kolaysa bu yağlardan kurtulmak da bir o kadar zordur. Doğru beslenme, diyet uygulamaları ve spor aktivitesine rağmen hala göbek yağlarınızdan kurtulamadıysanız bunun altında yatan başka sebepler olabilir. Göbek yağının oluşmasında en önemli etken kortizol hormonunda yaşanan artıştır. Peki, kortizol hormonunu tetikleyen sebepler nelerdir?

göbek

göbek

Kortizol Hormonunu Tetikleyen Sebepler

Göbek yağları yanlış beslenme, hareketsizlik gibi sebeplerden oluşabiliyor. Bunun yanı sıra bel çevresinde oluşan kalınlaşma ise genel olarak sürekli giyilen yüksek bel olmayan dar pantolonlar sebebi ile yaşanabilir.

Bu sıkıntıdan kurtulmak için yaptığınız spor aktivitesi ve diyet işe yaramadıysa altında başka sebepler yer alıyordur. Bu sebeplerin başında stres geliyor. Evet, stres yağ yakımını da engeller. Kortizol hormonu ile ilişkilendirilen stres sayesinde stresli olduğunuz dönemde karın bölgesinde yağlanmanızda artış yaşanır.  Bunun yanı sıra susuz kalan bedende de kortizol hormonu aynı işlevi başlatarak karın bölgesinde yağlanma yaşanmasına sebep oluyor.

göbek yağları

göbek yağları

Bol su tüketmek ve stres zamanlarını atlatmanın yollarını bulmak bu anlamda önemlidir. Aynı zamanda kortizol hormonunu artıran bir başka sebep ise uykusuz kalmadır. Günlük sekiz saatlik uykunun alınmaması da bu hormonda artış yaşanmasına sebep olur. Kortizol hormonunun salımını yavaşlatan ve stres ile başa çıkmanıza destek olan en önemli ise C vitaminidir. Günlük besin zincirinize ekleyeceğiniz C vitamini içeriğe sahip besinler ile kortizol hormonu ile başa çıkabilirsiniz.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.