Günde Ne Kadar Su İçilmelidir?

İnsan vücudunun en büyük gereksinimlerinden birisi de sudur. Herkesin de bildiği gibi günlük olarak insan vücudu birkaç litre su almak zorundadır. Aksi halde sağlık problemleri ortaya çıkacaktır. Doktorların ölçümlerine göre sağlıklı bir yetişkinin günde 8-9 bardak ortalama olarak su tüketmesi gerekmektedir. Ancak size göre bir günde içmeniz gereken suyu bilimsel yöntemler ile hesaplayarak bulabilirsiniz. Çünkü içilmesi gerekilen su miktarı kişiden kişiye değişmektedir. Özellikle yaz aylarında daha da büyük farklılıklar oluşmaktadır.

su

su

Bir kişinin günlük olarak su ihtiyacı birçok farklı etkene bağlıdır. Kişinin sahip olduğu koşullar, sağlık durumu, günlük aktiviteleri, ve yaşadığı iklim. Tüm bunlar su tüketimi için bir etkendir. Tam olarak %100 başarı ile bu soruyu cevaplamak mümkün olmasa da en kesin bilgi ile yapılan hesaplama vücut ağırlığının %3’üne denk gelecek şekilde yapılan hesaptır. Örneğin 100 kg bir ağırlığınız var ise günlük 3 litre su içmeniz gerekmektedir. Kısacası 0.03 rakamını kilonuz ile çarparak ortalama olarak ihtiyacınız olan su miktarını bulabilirsiniz.

su içme

su içme

Suyun Sağlığa Yararları

Su insan vücudunun başlıca kimyasal bileşenlerinden birisidir. Vücut ağırlığına bakıldığı zaman %60’ını su oluşturmaktadır. Vücuttaki bütün sistemler suya bağlıdır. Bu nedenle vücuttaki su miktarı organların çalışması açısından da oldukça önemlidir. Baş ağrılarının en büyük nedenlerinden birisi de susuzluktur. Vücut günlük olarak idrar ve terleme yolu ile su kaybı yaşar. Bu nedenle yerine yenisi koyulmadığı sürece sağlık sorunları oluşur.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.