İsveç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Söz konusu kilo vermek olduğunda, genelde hızlı bir şekilde kilo verebilmeyi istiyoruz. Hızlı kilo kaybı vadeden diyetlerin en olumsuz tarafı, genellikle verilen kiloların geri gelmesi oluyor. Bu da olumsuz bir durum oluşturup, motivasyon düşüklüğüne sebep oluyor. İsveç’te ortaya çıkmış olan bu diyetin temeli kahveye dayanır. Nescafe, türk kahvesi, şekerli kahvenin sabahları içilmesiyle İsveç diyeti yapılmaktadır.

isveç diyeti

İsveç Diyeti Nedir?

İsveç diyeti, popüler diyetler arasında sayılan, kişilerin hızlı kilo kaybettiğini düşündüğü, kısa süreli yapılan diyetler arasındadır.  İsveç’ te ortaya çıkmış olan bu diyetin temeli kahveye dayanıyor. Nescafe, Türk kahvesi, şekerli kahvenin sabahları içilmesiyle İsveç diyeti yapılmaktadır.

İsveç diyeti, 13 gün diyeti olarak bilinir. Bu da çok ciddi bir kalori kısıtlaması demektir. İsveç diyetinde, katı margarin, tatlı besinler, pastalar, makarna, pilav gibi ürünler ciddi bir şekilde kısıtlanır. Ancak bu kadar kalori kısıtlaması maalesef  ki, kişide gün içerisinde çok düşük bir enerjiye sebep olur.  Ve bu diyet, on üç günden uzun sürmemelidir.

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

İsveç diyetini uygulama şartları, diğer protein diyetlerine göre çok farklıdır. İsveç diyeti o üç günden fazla yapılamıyor. Bu on üç günü baz aldığımızda her gün için farklı bir beslenme planı mevcuttur. Bu beslenme planı hazırlanırken de çok düşük kalori alınacak şekilde beslenme planı oluşturuluyor. İsveç diyetinde diğer protein diyetlerinde olduğu gibi sınırsız beslenme gibi bir imkanınız bulunmuyor. Kesinlikle çok daha az yiyorsunuz. Sabah kahvaltısı genel anlamda günlere göre değişmekle beraber aslında bir çay bardağı yağsız sütten yapılmış ya da sütsüz sade nescafe olarak tanımlandırılıyor. Yani sabah kahvaltısında bazı günler, sadece  kahve ile kahvaltıyı tamamlıyorsunuz.

İsveç Diyetinin En Önemli Özelliği

Bu diyetin en önemli özelliği, çok düşük kalorili olması ve genelde metabolizma hızlandırıcı şeyler içermesi. Örnek verilecek olursa çay yasak ama çay yerine kahve içilebiliyor. Çünkü kafein metabolizmayı hızlandırıyor. Protein grubuna yani, et, balık, tavuk ürünlerine ağırlık verilmiş. Akşam veya öğle öğününde güne göre değişmekle beraber,  protein tüketimi serbest. Salata da bir sınır yok. İstenildiği kadar tüketilebilir. Fakat ara öğünler sınırlı. Ve her gün değişen uygulamayı mutlaka yapıyorsunuz. İlk evrede öğle yemeğinde 2 haşlanmış yumurta tüketebilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir besin tüketiminde bulunamıyorsunuz

Yanıtla

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.