Kalite Güvence Uzmanı Olmak İçin Hangi Bölümler Okunmalı?

Kalite güvence uzmanı olmak için hangi bölümler okunmalı sorusu bu alanda çalışmak isteyenlerin araştırdığı bir konudur. Kalite güvence uzmanları şirkette genel olarak yönetim temsilcisi olarak bulunmaktadır. Şirketin kalite kontrol standartlarına göre mal ve hizmeti denetlemektedir. Gerekli durumlarda yeni başlayanlara eğitimler de vermektedir. Kalite güvence uzmanı olmak için hangi bölümler okunmalı ve kalite güvence uzmanı ne iş yapar?

Kalite Güvence Uzmanı Görevi Nedir?

Kalite güvence uzmanları yaptıkları stratejik planlar doğrultusunda şirketteki malların kalitesini artırmaya yönelik çalışırlar. Müşterilerden gelen geri dönütleri takip eder ve herhangi bir sorun olması halinde müdahale ederler. Kalite güvence uzmanı ne iş yapar sorusuna gelirsek her bir kalite güvence uzmanı bağlı oldukları şirketteki kalite sisteminin sorunsuz işleyişini sağlar ve sorun olması halinde hızlı bir şekilde çözüm üretir.

Kalite Güvence Uzmanı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalıdır?

Kalite güvence uzmanı olarak çalışmak isteyenlerin mutlaka bir lisans bölümünden mezun olmaları gerekmektedir. Bağlı olduğunuz şirkette çalışacağınız alana göre mezun olduğunuz lisans bölümü değişmektedir. Fakat kalite güvence uzmanı olmak için hangi okul okunur sorusuna kimya bölümü, mühendislik fakültesi ya da eczacılık bölümünden mezun olmanız gerektiği cevabını verebiliriz. Başvuracağınız şirket ilaç alanında çalışmaktaysa sizin de eczacılık bölümünden mezun olmanızı ister. Ya da gıda alanında çalışmakta olan bir şirkete başvurmak isterseniz gıda mühendisliği bölümünden mezun olmanız beklenir. Yani okuduğunuz bölümün alanında çalışan bir şirkete başvurmanız gerekmektedir.

Kalite Güvence Uzmanları Ne Kadar Kazanır?

Kalite güvence uzmanlarının aylık olarak kazandıkları miktar kamu ve özel sektörde değişiklik göstermektedir. Kalite güvence uzmanı ne kadar maaş alır sorusunun cevabı ise, kamuda çalışan bir kalite güvence uzmanı en düşük 4.760 TL , en yüksek 8.990 TL kazanmaktadır.  Özel sektörde ise kazanılan maaş miktarı değişmektedir. Özel sektörde en düşük kalite güvence uzmanı maaşı 4.490 TL, en yüksek maaş ise 13.160 TL’dir.

Kalite güvence uzmanının işinden, kalite güvence uzmanlarının aylık ne kadar kazandığından ve kalite güvence uzmanı olmak için hangi bölümler okunmalı sorusundan bahsettik. Siz de bu alanda çalışmak istiyorsanız ilgili bölümlerden lisans diploması almanız gerekmektedir.

Yanıtla

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.