Kimlik Kaybetmenin Cezası Nedir?

Günümüzde en büyük sorunların başlangıcı olan ve çok fazla karşılaşılan kimlik kaybetmenin cezası nedir sorusu çok fazla sorulmaktadır.

Kimlik kaybetmenin cezası nedir sorusu genel olarak insanların en fazla araştırdıkları soruların başında gelmektedir. Kimliğini kaybeden insanlar büyük bir tehlike altında olmakta ve hiç zaman kaybetmeden kimliğin kaybolduğu yetkili yerlere bildirmesi gerekmektedir. Aksi halde çok büyük sorunlar ile karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olacaktır. Özellikle büyük sorunların başlangıcı olan bu konuda çok fazla merak edilen sorular bulunmaktadır. İşte bu konuda merak edilenler ve hakkında detaylı bilgiler için kısa bir araştırma yapalım.

Kimlik Kaybetmek Hakkında Bilinmeyenler

Kimlik kartı ülkemizde kişiye özel olarak verilen resmi belge niteliğinde olmaktadır. Her Türk vatandaşının sahip olması gereken bu belge her hangi bir neden ile kaybedilmesi ya da çalınması durumunda yapılması gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. 2021 yılı içinde kaybedilen kimlik için kişi ALO 199 çağrı merkezi ile iletişime geçerek bilgi vermesi gerekmektedir.

Kimlik kaybetme cezası vardır ve belli bir ücret karşılığının yanı sıra gerekli olan belgeler ile beraber yeniden kimlik çıkartılması mümkün olmaktadır. Bundan dolayı bu gibi sorunlar ile karşı karşıya kalan kişiler kimlik kaybetme cezası hakkında bilgi sahibi olabilmek adına araştırmalar yapmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin sahibi olması gereken kimlik kartı resmi belge olmaktadır ve kimlik kartı sadece bir kişiye ait olup özel bilgileri içinde barındırmaktadır. Fakat bir takım hallerde kimlik kartı kaybedilebilir ya da çalınabilir. Bu gibi sorunlarda ilk olarak kayıp ya da çalıntı bildirimi yapılması gerekir.

Kayıp Kimlik Cezası Ne Kadar?

Kimlik kartı kaybedilmesi halinde idari para cezası verilmesi gerekir. Kayıp kimlik kartı ne kadar sorusu kimlik kartını kaybeden kişiler tarafından merak edilmektedir. Her yıl değişen bu ceza 2021 yılı için şu şekildedir;

  • Nüfus Cüzdanı kayıp bedeli 30 TL olmaktadır.
  • T. C. kimlik kartı kayıp bedeli ise 60 TL olmaktadır.
  • Evlilik için kimlik yenileme ücreti 30 TL olmaktadır.

Kayıp kimlik kartı başvurusu için gereken belgeler şunlardır;

  • Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf,
  • Kayıp kimlik çıkarma ücret olan 60 TL ödenmesi gerekir,
  • Nüfus Müdürlükleri ihtiyaç durumunda kimliği kanıtlayan pasaport, aile cüzdanı, ehliyet, memur cüzdanı, basın kartı ya da avukat kimlik kartı gerekir,
  • Kayıp kimlik kartı için ödenen harç kağıt bedeli dekontu,

Kayıp kimlik kartı cezası nereye yatırılır sorusunda ise Vergi Dairesi Müdürlükleri, Gelir İdaresi Başkanlığına ait olan internet adresi üzerinden kredi kartı aracılığı ile sanal pos uygulamasına, Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde yer alan web sayfasından anlaşmalı bankalara ya da PTT şubelerine yatırmak mümkün olmaktadır.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.