Kişisel Blog Nedir?

Geniş kapsamlı bloglara göre daha kişisel bir alana sahiptir. İnternet kullanıcılarının en çok merak ettiği konu ise bu tarz blogları kişisel olarak nitelendiren nedir? Tek bir kişi tarafından yönetilen kişisel bloglar, farklı bir görüş barındırmaz. Artık internet üzerinde güç elde etmek ve daha fazla ziyaretçi kitlesine sahip olmak, eskisine göre çok daha zor. Bu nedenle blog sahibi, dikkat çekici, ilgi uyandırıcı içeriklerle ziyaretçilerinin karşısına çıkmalıdır.

Kişisel Blogların İşlevi

Hedef noktası yalnızca kendi düşünceleriniz ve deneyimlerinizi yansıtabileceğiniz ziyaretçiler olmalıdır.  Eğer başkalarının düşünceleri ve yaşadıkları ile blog oluşturmak istiyorsanız, muhtemelen pek ziyaretçiniz olmayacaktır. Blog dünyasında özgünlük, farklı bir yorum en etkili yöntemdir. İnsanlara olayları, düşünceleri, deneyimlerinizi farklı bir bakış açısı ile aktarmalısınız.

Yazar, Neden Blogunu Sürekli Güncel Tutmalı

Eğer bir yıl içerisinde ziyaretçilerinize yalnızca 10 adet içerik sunarsanız, onlar da sizin değil, daha aktif olan yazarların bloglarını tercih edecektir. Ayrıca gündemi takip etmek de bir yazarın dikkat etmesi gereken bir husus. Güncel olaylar insanların ilgisini çekmeyi başarır ve daha fazla okuyucu kitlesine sahip olursunuz.

Kişisel Blog Yönetimi

Farklı kategorilerde veya tek bir kategoride deneyimlerinizi, duygularınızı ve fikirlerinizi, yalnızca kendi stiliniz ile içeriğe dönüştürebileceğiniz platformlara kişisel blog denir. Genel olarak kişisel blog açmayı düşünen kullanıcıların, yazarken nelere dikkat etmeliyim, kişisel düşüncelerimi aktarmam gerekiyor mu gibi sorulara yanıt bulması için blog yönetimini açıklayacağız.

İçerik ve Konu

Standart bloglardan hem içerik hem de konu yönüyle farklıdır. Örneğin bir moda blogundan yalnızca modaya ait gelişmeleri ve içerikleri okuyabilirsiniz. Kişisel blog yönetiminde ise deneyimlerinizin olduğu herhangi bir konuyu ziyaretçilerinizle paylaşabilirsiniz. Fakat kullandığınız yazı dili sizi yansıtmalı, alıntılara yer vermemelisiniz. Kendi düşüncelerinizle birlikte başkalarının düşüncelerine de yer verirseniz, anlamsız bir çöplüğe dönüşebilir.

Kişisel Blog Görünümü Nasıl Olmalıdır?

Okuyucuyu eğer blogunuzda dakikalarca tutmayı başarmak istiyorsanız, görsel öğelere gerekli önemi vermelisiniz. İçeriklerinizi okuyan ziyaretçi keyif olmalı, tema göze hitap etmelidir. Siyah bir arka fonla okunan beyaz yazılar gözü yoracaktır mesela. Çok renkli ve kafa karıştıran temalardan ziyade, tarzınızı yansıtabileceğiniz, keyifli bir tema daha yararlı olacaktır.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.