Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanma Yolları

Kitap okumak Türk milleti olarak ne yazık ki çok fazla yaptığımız eylemlerden değildir. Oysa ki çok okumanın gereğini ve önemini hepimiz biliyoruz. Ne olursa olsun bu eksikliği bir an evvel gidermek şart. Kitap okumak istiyor ama bir türlü okuma alışkanlığı edinemiyor iseniz siz değerli okuyucularımıza bu yazıda bu konuda bazı önemli tavsiyelerimiz olacak. Kitap okumayı alışkanlık haline getirmek asla zor değil. Peki nasıl?

kitap

kitap

Kitap Okumak Olmazsa Olmanız Olacak

Bir başlangıç yapın. Bir dergi, bir gazete ya da bir kitap okumaya başlayın. Asla kalın bir kitap seçmeyin. Yine dilinin çok ağır olmamasına da özen gösterin.  Buna karar verdikten sonra her gün 15 dakikanızı kitap okumaya ayırın. Bu dakikaları sadece kitabınız için harcayın. Her gün yapın ve alışkanlık haline getirin. Eğer başladığınız bir kitaptan sıkıldıysanız kendinizi asla bitirmek için zorlamayın. Tarzınıza ve zevkinize uymayan bir kitap olabilir.  Son zamanlarda sosyal medyayı her birimiz sık kullanır olduk. Okuduğunuz bir kitabı sosyal medya hesabınızda paylaşmanız ve hakkında bazı yorumları eklemeniz sizi motive edebilir.

kitap okuma

kitap okuma

Bir başka önerimiz ise seçtiğiniz kitabı okumaya başlamadan o kitap hakkında yazılan eleştirileri gözden geçirmeniz olacak. unutmayın ki okumanın yerini hiçbir aktivite tutmaz. Okuma rutinini asla ertelemeyin. Ve asla sevmediğiniz kitabı okumak için kendinizi zorlamayın.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.