Parke Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evlerimizin zeminlerinde her zaman parkeleri kullanmaya başladık. Geçmiş dönemlerde farklı malzeme tercihleri yapılabilirken artık her alanda parkeler tercih ediliyor. Parkelerin bu kadar yüksek oranda tercih ediliyor olması üretimde de farklı ürünlerin karşımıza çıkmasına sebep olmakta. Hal böyle olunca parke seçimi yapmak da zorlaşıyor. Siz için seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken etmenleri bir araya getiriyoruz.

Dayanıklılık İlk Sırada Olmalı

Evlerimizin zeminlerine kaplatılan parkelerde en önemli etmenlerinde başında dayanıklılık gelir. Satın alacağınız parkeleri kısa vadede değiştirmek zorunda kalırsanız yanlış bir seçim yapmışsınız demektir. Bunun için her zaman uzun ömürlü ve dayanıklı ürünlere yönelmek gerekli. Parkelerin kalınlıklarına ve kullanılan malzemelere dikkat ederek kaliteli ürünleri satın almanız şart.

parke seçiminde nelere dikkat edilmelidir

Kolay Temizlenebilen Parkeler

Parkelerde temizlik de son derece önemli bir etmen. İnsanlar parke seçimi yaparken parkelerin her zaman çok kolay bir şekilde temizlenebileceğini düşünüyor. Fakat birçok ürün lekeleri bünyesinden uzaklaştırmada başarılı olamamakta. Bu durum da lekelerin sürekli olarak parkede kalması ve herkes tarafından görülmesi anlamını taşıyacaktır.

Renklere Son Derece Önemli

Herkes ilk olarak parkelerin renklerini düşünüyor olsa da parke renkleri üçüncü sırada dikkat edilmesi gereken etmen olarak gösterilebilir. Kullanım alanınıza göre parke rengine karar verebilirsiniz. Açık renkli parkeler her zaman ortamları ferah ve geniş gösterdiğinden sıklıkla tercih edilir. Fakat geniş alanları daha sıcak bir ortama dönüştürmek için koyu renklere yönelim gösterebilirsiniz.

Çizilmeyen Parke Tercih Edilmeli

Parkelerimizin üzerinde sürekli olarak zaman geçiriyoruz. Birçok mobilyamızın ayağı parkeye basıyor. Durum böyle olunca keskin uçlu malzemeler sürekli olarak parkelere temas edebiliyor. Eğer parkeler çizilmez bir yapıda değilse kısa vadede değişikliğe gidilmesi gerekir. Yapılacak parke seçimi her zaman çizilmez parke modelleri arasından olmalıdır.

Kullanım Alanına Uygun Parkeler

Parkeler satın alınırken en önemli etmenlerden bir tanesi kullanım alanıdır. Kullanım alanları üzerinde yer alan trafiğe göre sınıflandırılır. Evlerde yer alan parkelerin üzerinde 1000 adım atılıyorsa bir ofiste yer alan parke üzerinde 20.000 adım rahatlıkla atılabilir. İki alanda da aynı tarzda parkelerin kullanımı son derece yanlış olacaktır.

Küçük Fiyat Değişimlerine Dikkat

Parkelerin fiyatlarında çok küçük farklar karşınıza çıkar. Siz de parke seçimi yaparken fiyatlarına çok fazla dikkat etmezsiniz. Ancak bütün bir evi ya da ofisi kaplattığınızda küçük gördüğünüz farklar da katlanacaktır. Bu sebeple de en iyi fiyat/performans ürünlerine yönelmek doğru bir karar olur.

Yanıtla

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.