Rio Karnavalı Nedir, Nerede düzenlenir?

 

Karnaval, Brezilya’nın en büyün şehirlerinden biri olan Rio De Janeiro’dan ismini almaktadır. Sambasıyla, plajlarıyla, güzel kızları ile ilgi çekmesinin yanı sıra Corcovado dağının tepesindeki ünlü 38 metrelik dev İsa heykeliyle ünlü olan şehirdir burası ve. Sao Paolo’dan sonra Brezilya’nın ikinci en büyük şehri olarak yaklaşık 6 milyonluk nüfusa sahip şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Rio Karnavalı, genelde Şubat ayı içerisinde, 4 gün boyunca süren sınırsız bir eğlence etkinliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Karnaval boyunca dünyanın dört bir yanından eğlenmeye meraklı binlerce kişi Rio’ya gelmektedir. Böylece ortalama 3 bin – 5 bin arası yarışmacının katıldığı Rio karnaval yarışmalarını canlı izlemek için sadece Karnaval alanına 150 bin kişi geldiği bilinmektedir.

karnaval

Rio karnavalı adından da anlaşıldığı gibi Brezilya’nın başkenti Rio De Janeiro kentinde düzenlenmektedir. Dünyanın en büyük karnavalı ve görsel şöleni olan Rio karnavalı dünyanın her noktasından insanların ilgi odağı olmayı başarmaktadır. Paskalya tarihi ile her yıl değiştiğinden karnaval tarihi de değişmektedir böylece her yıl Paskalya’dan yedi hafta önce düzenlenerek bir sisteme oturtulmuştur. Geleneksel olarak cumartesi, pazar, pazartesi ve salı günleri yapılan bu etkinlik dünyada büyük ilgi uyandırdığı görülmektedir. Bu dört günün iki günü samba okullarının yarışması ile geçiyor ve festival alanı rengârenk görüntülere sahne olmaktadır.

Karnavala katılan yarışmacılar içinde en iyisi olabilmek için bütün enerjilerini harcayan grupları izlemek için dünyanın farklı noktalarına n gruplar akın etmektedir. Gruplar ikiye ayrılıyor ve bir günde yedi grup Sambodrome’da geçiş yaparken. Akşam 9’da başlayan geçişler ise sabah 6-7’ye kadar devam edebilmektedir. Bir grubun geçişi ortalama 70 dakika sürmektedir. Okullar bir konu seçiyorlar ve kostümleriyle, müzikleriyle, dekorlarıyla, figürleriyle bu konuyu başarılı bir şekilde yansıtıyorlar. Bunu en iyi yapan grup jüri değerlendirmesi sonucu birinci olmaktadır. Birinci olan grup para ödülünün sahibi oluyor ve en iyi samba okulu unvanını almaya hak kazanmaktadır. Günlerce süren bu festivalde dünyanın her yerinden gelen insanlar adeta kendilerinden geçercesine eğlencelerin orağı olmaktadır. Meydanlara inen insanlar danslarla, şarkılarla kutlamalar yaparak eşsiz bir eğlence yaşanmaktadır.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.