Yeşil Çaya Göre Daha Fazla Antioksidan Kaynağı Olan Mate Yaprağı

İçerisindeki yüksek orandaki vitamin ve mineraller sebebiyle sağlık açısından oldukça faydalı olan mate bitkisi, Paraguay’da yetişiyor. Kalp hastalıkları için koruyucu olan mate bitkisi ayıca zayıflamaya da yarıyor.

yeşil çay

yeşil çay

İçerisinde yüksek oranda kafein olan mate bitkisi uyarıcı ve termojenik bir özellik sağlıyor. İçerisinde bulunan kafein tansiyon ile ilgili bir sorun da yaratmıyor.  Potasyum ve magnezyum açısından son derece zengin olan bu bitki iştahı da azaltıyor ve yağ yakımını hızlandırıyor. Hücre yenileyici özelliğinin yanında cildi de tazeliyor. Sıcak su içerisinde bir iki dakika demledikten sonra sade, limonlu ya da sütlü olarak tüketebilirsiniz.

Mate Yaprağının Faydaları

İştahı azaltan mate yaprağı vitamin ve mineral açısından son derece zengin olduğu için fiziksel olarak yüksek bir enerji sağlıyor. Vitamin ve mineraller vücutta yağ parçalayıcı özelliğe sahip olduğu için yağ emilimini de azaltıyor. Zihnin erken yorulmasını engellerken bedeninize de enerji veriyor. Ödem giderici özelliği sayesinde de karbonhidrat kısıtlı zayıflama konusunda da fayda sağlıyor.

yeşil çay

yeşil çay

Mate yaprağında çok fazla aktif fitokimyasal olması sebebiyle kap damar hastalıklarını önlüyor ve hipertansiyonu da düşürüyor. Kurutulmuş ve kıyılmış mate yaprağı çayını sıcak suyun içerisinde bekletebilirsiniz. Yeşil çay tadınına benzer acımsı bir tadı olan mate yaprağı çağının üzerine kaynar olmayan su dökmelisiniz. Birkaç dakika demledikten sonra da tüketebilirsiniz.

Yanıtla

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.