Yumurtanın İnanılmaz Faydaları

Yumurta çok eski zamanlardan beri tüketilen bir besin kaynağıdır. Aslında anne sütünden sonra insanın en çok ihtiyaç duyduğu bir besin ögesi olan yumurta sağlık açısından oldukça büyük faydalara sahiptir. Çünkü çok besleyicidir. Yumurtanın en çok bilinen özelliği protein açısından oldukça zengin olmasıdır ve yumurtadaki protein en kaliteli protein olarak nitelendirilir. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için yumurtanın insan için olan önemli faydalarından değildir. Mutlaka okuyun ve bol bol yumurta tüketin.

yumurta

yumurta

Yumurta sindirebilir diye oldukça yüksektir ve neredeyse yumurtanın tamamı vücut tarafından kullanılır proteine dönüşür. Büyüme ve gelişme döneminde olan çocuğunuzu varsa mutlaka bol protein tüketmelidir. Çocuk beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. A, D, E, B gibi vitamini barındıran besin özellikle de A vitamini sayesinde göz sağlığına oldukça iyi gelir.

Yumurta Mucizesi

Kemik gelişimini olumlu yönde etkiler. Sağlıklı dişlere sahip olmak isteyenler için çok önemlidir. Kalsiyum açısından oldukça zengin olan yumurta sarısı D vitamini içeren nadir besinlerden bir tanesidir. Vücudunu hücrelerinin geliştiren solunum ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasını sağlayan insan vücuduna enfeksiyonlara karşı koruyan yumurta E vitamini yönünden de oldukça zengindir.

yumurtanın faydaları

yumurtanın faydaları

Mineral değeri açısından oldukça zengin olan yumurta özellikle demir ve çinko barındırdığı için kansızların düzenli olarak tüketmesi gerektiği bir besindir. Demir minerali büyüme ve gelişme açısından ve yine hastalıklardan korunma açısından büyük önem taşır. Yumurtayı eğer C vitamini içeren bir besin ile birlikte tüketirsiniz demir emilimi arttırmış olursunuz.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.