Yüz Bakımında Tazeleme İşlemi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tazeleyiciler makyajlı yüzde arta kalan ince tabaka temizleyiciyi ve gözeneklerde biriken kiri çıkarma işlemidir. Aynı zamanda cildin koruyucu tabakasını eski haline tekrar döndürme işidir. Bu bakımdan çok önemli bir temizlik ve bakım olayıdır. Tazelendiriciler aynı zamanda yüzdeki kılcal kan damarlarını daha aktif hale getirerek kan dolaşımını sağlarlar. Bu sebeple yüz dokusu daha pürüzsüz hale gelir.

cilt

cilt

Tazelemek için kullanılan başlıca malzemeler tonik ve sıkıştırıcılardır. Esas itibari ile bunların içeriği ve etkileri aynıdır. Sadece içeriğindeki alkol oranı farklıdır.  Sıkıştırıcılar en sert tazelendiricilerdir. Yağlı ciltler için en ideal malzemedirler. Tonikler kuru ciltler için önerilen tazelendiricilerdir. İlaçlı losyonlar da alkolü fazla ve içeriğinde bakteri öldürücü karışımlar olan sıkıştırıcılardır.

İşlem…

Yüzünüzü temizledikten hemen sonra tazeleyici sürün; temiz bir pamuk yardımıyla, göz çevresi dışında kalan tüm yüzünüze yayın. Özellikle yağlı ciltlerin bunu her gün yapmaları tavsiye edilir.

cilt bakımı

cilt bakımı

Doğal Yardımcılar

1.5 bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi katın. Bun sıvı efelendirici olarak kullanın.

Cildinize bir dilim çiğ patatesi de sürebilirsiniz.

Salatalıktan tazeleyici yapın. 2 adet salatalığın suyunu sıkın. Bir kapta kaynatın. Çıkan köpüğü üzerinden alın. Elde ettiğiniz sıvıyı bir şişeye doldurup buzdolabına koyun. Temizlik işlemini yapıyorken içine birkaç damla kâfuru atın.

Yan etkisi bulunmayan en iyi ürünler doğal yollar ile elde edilmiş ürünlerdir.

Sağlıklı ve güzel günler dilerim…

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.