Arı Sokmalarına Doğal Çözüm

Baharın gelmesi ile birlikte arılarda doğal yaşam alanlarında fazlası ile görülmeye başladı. İnsan sağlığı için alerjik reaksiyonu bulunmadığı takdirde bir zararı olmayan arı sokması oldukça can yakan bir durumdur. Acı, şişlik ve kaşıntının yaşandığı arı sokmalarına karşı ise evinizde her an bulabileceğiniz birçok ürünü kullanarak bu sıkıntıya son verebilir ya da hafifletebilirsiniz.

arı sokması

arı sokması

Neler Yapılabilir?

Arı sokması durumunda ilk yapılacak olan işlem iğneyi bu alandan alarak bol su ile yıkamaktır. Suyun yanı sıra tentürdiyot kullanımını da bu alanın tamamen temizlenmesini sağlayacak olan bir yöntemdir.

Arının soktuğu bölgeye uygulanabilecek olan basit birkaç yöntem ağrı ve acıyı azaltmaya destek olacaktır. Bu yöntemlerin başında buz geliyor. Yaklaşık yirmi dakika uygulanan bu yöntem şişlik, ağrı ve acıyı azaltacaktır.

buz

buz

Buz uygulamasının yanı sıra lavanta yağı da kesin çözümü sağlayan ve zehrin etkisini kısa sürede yok eden bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Arının soktuğu alana birkaç damla sürmek acı ve ağrının kısa sürede geçmesine sebep olur.

Sarımsak ezerek arının soktuğu alana uygulamakta hem acının hem de ağrının hafiflemesine destek olur.

Diş macunu ise arı sokan bölgenin özelikle şişmesine engel olup acının ve ağrının kısa sürede geçmesini sağlar. Diş macunu yerine karbonat ve sirke karışımını da uygulayabilirsiniz. Her ikisi de zehrin asidik etkisini yok etmek özelliğine sahiptir.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.