Birgi Köyü Ege de Saklı Bir Masal Köyü

Birgi Köyü Ege de saklı bir masal köyü İzmir’in gezilmesi gereken önemli notalarından birisidir. Üstelik bu köy, içerisinde sıcaklığı ve küçük bir köylü topluluğunu barındıran yerdir. Yani bu yerin içerisinde yaklaşık olarak 3000 kişi yaşıyor. Ancak o kadar güzel ve tarihi dokuları bulduruyor ki köyün değiştirilmesi olanaksız hale geliyor. Tarihi dokulara dokunmak aslında bir nevi İzmir’in bu bölgesine hakaret etmek gibi olacaktır. Bu yüzden, bu dokulara hiç dokunmadan yıllardır devam eden, iyileşerek ilerleyen yer, tarihi yer olarak karşımıza çıkıyor.

Bu köyün tarihi geçmişine baktığımız zaman, Perslerin, Osmanlı’nın, Beyliklerin dahi sahip olduğu bölge olmuş. Üstelik belirli dönem içerisinde bu tarihi dokuya zarar da verilmiştir. Eskiden oldukça fazla kişinin yaşadığı bir yerdi. Ancak Yunanlılar tarafından 1922 yılında yakılması büyük bir zarara uğramasına sebep oldu. Çünkü bu tarihi dokular o dönemlerde de mevcuttu ve yapılmaya devam ediyordu. Bu yangından sonra çoğu kişi zaten köyü terk etti. Şu anki mevcut konumunda yaklaşık olarak 3000 kişiyi barındırıyor.

İzmir’in Tarihi Noktası Birgi Köyü

Birgi Köyü Ege de saklı bir masal köyü Türkiye’nin içerisinde bulunan bu bölgede, kiremit evlerin olması, turuncu renkli evlerin olmasını beraberinde getiriyor. Safranbolu evlerinden farklı olarak görünmesi, oldukça hoş duruyor. Üstelik bu tarihi dokunun içerisinde bulunması ve içerisinde yaşayan insanların olması adeta yaşayan bir masal edası uyandırıyor. Çünkü, içerisinde İzmir’in en çok sevilen noktalarından olan öykülerle muhabbet mevzusu doğuyor. İzmir zaten kendi içerisinde sıcak bir şehirdir ve bu şehrin içerisinde de böyle güzel, sıcak bir köyün olması İzmir’e daha güzel bir hale getiriyor.

Birgi Köyü Ege de saklı bir masal köyü olarak bilinen yerin, Şile gibi yerlerden farklı olması da göze batıyor. Çünkü doku olarak Şile’de de çok büyük tarihi dokular mevcut. Ancak bu köyün içerisinde bulunan yapı tarihi doku bakımından daha eski dönemlere gidiyor. Elbette kıyaslamak yanlış olacaktır. Sadece bu köyün farklılığını dile getirmek gerekir.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.