Kaktüs Nasıl Sulanır? Kaktüs Bakımı Nasıl Olur?

Son yılların gözdesi olan ve evde beslenebilecek bitkilerin en başında olan kaktüs bakımları nasıl olur? Kaktüsleri ne kadarda bir sulamak gerekir ve hangi şekilde bakımlarını yapmak gerekli merak ediyor olabilirsiniz. Oldukça uygun fiyatlı olan bu kaktüslerin bakımı kolay olabilir ama doğru şekilde bakmadığınızda istediğiniz sonucu almakta hayal olabilir. Özellikle çiçek açan kaktüs bakımları çok daha önem isterler.

kaktüs

kaktüs

Ortamının Isısını Ayarlayınız

Kaktüs soğuk havaya bile dayanıklı bir bitkidir. Bu sebeple ortamın ısısı onu pek ilgilendirmez. Yaz ayında da kış ayında da rahatlıkla kaktüs bakabilirsiniz.

Sulama

Kaktüs çok fazla suyu seven ve isteyen bir bitki değildir. Örneğin rahatlıkla bir haftalık tatilinize gidebilirsiniz. Kaktüsün su isteyip istemediğini anlamanın en güzel yolu parmağınız ile toprağını kontrol etmek olacaktır. Yaz ayında haftada bir kez bolca sulamanız yeterli olacak. Kışın ise bu süreyi daha da çıkartabilirsiniz. Kaktüsü önce bolca sulayınız ve altında biriken suları ise mutlaka dökerek kabını kuru bırakmaya özen gösteriniz.

kaktüs bakımı

kaktüs bakımı

Gübreleme

Kaktüslere gübreleme yapmak istiyorsanız ilk bahar aylarını tercih etmelisiniz ve hayvan gübresi kullanmalısınız. Vitaminlerden kullanım yapabilir ve özellikle çiçekli kaktüslere daha fazla verim ile çiçek açtırmasını sağlayabilirsiniz.

Kaktüsü birçok çiçeğin tam tersine ekim yaptıktan hemen sonra can suyu ile sulamayınız. Kaktüsü ekiniz ve sonrasında bir iki gün dinlenmeye bıraktıktan sonra sulama aşamasına geçiniz.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.