Çocuklarda Okula Dönüş Sendromu Nedir?

Okulla dönüş heyecanın başladığı şu günlerde ebeveynlerin heyecanın yanı sıra çocuklarda ise bu durum daha farklı heyecanlara sebep oluyor. Okula dönüş sendromu olarak nitelendirilen bu durum yaz tatili boyunca çocukların gönüllerinde eğlenmeleri ve üç aylık zaman zarfından yemek yeme, sabah uyanma ve akşam ders yapma gibi faaliyetlerden tamamen uzaklaşırken birden bu yaşama bürünmesi ile alakalı olduğu uzmanlarca aktarılıyor.

okula dönüş

okula dönüş

Okula dönüş ile birlikte çocukların davranışlarında ve duygusal durumlarında değişikliklerin görülmesi ile alakalı bir durum olan bu sendromda uyumun sağlanması ebeveynlerin başlıca görevleri arasında yer alıyor.

Neler Yapılmalı?

Okula dönüş sendromu olarak nitelendirilen ve çocuklarda davranışta tutarsızlık duygusal durumlarda değişim olarak baş gösteren durum ile baş etmenin kontrolü ebeveynlerde bulunuyor. Son derece özgür zamanların ardından girilen kurallı ve disiplinli bir zamanın çocukların kabullenebilmesi hiçte kolay olmuyor. Özellikle tatilde arkadaşları ile bolca vakit geçirmenin istendiği zaman yatılıp istendiği zaman uyanmanın keyfini yaşamak, deniz, havuz ve eğlenceli aktiviteler sonrasında bu oldukça sıkıntı yaratabilir.

okul sendromu

okul sendromu

Özellikle çocuğun okul dönemine hazırlanması önemlidir. Kırtasiye ve benzeri oku alışverişlerini beraber yapmak ve alınan tüm malzemeleri onun yerleştirmesine izin vermek onun bu dönem için hazırlanmasına destek olur. Uyanma ve uyku saatlerine sadece çocuğunuz değil aynı zamanda kardeşi ve sizde uyum sağlarsanız bu dönem daha çabuk atlatılabilir.

Yanıtla

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.