Fransız Öpücüğü Gerçekte Fransızlardan mı Çıktı?

Öpüşme için tanımlanan farklı yöntemler olsa da en meraklı sözlerden biri Fransız öpücüğü, dünya kültürlerinin çoğunda iyi kurulmuş bir aşk ifadesidir, ancak bunu deneyen ilk kişi oldukça cesur olmalıydı. Acaba bu kişi kimdi?

fransız öpücüğü

fransız öpücüğü

 

Dil, öpüşme evrimi memelilerin popülasyonlarında yavruların beslenmesinin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmasıdır. Bununla birlikte, bu, uygulamanın neden bazı insan toplumlarında benimsenmiş olduğu farklı kaynaklara dayanır.

Fransız Öpücüğü Tarihi

Fransız öpücüğü ile ilgili atıflar, ilk olarak 1500 yılları civarında Sanskritçe yazılmış eski metinlerde görülüyor. III. yüzyıldan kalma ünlü Kama Sutra metninde öpüşme için belirlenmiş vücut yerleri, dudakları ve ağzın iç kısmını içeriyor ve o sırada dil öpücüğünün Hindistan’da uygulanmakta olduğunu ileri sürüyor. (kaynak: Vatsyayana Kama Sutra)

Roma toplumunda, birisini nerede ve nasıl öptüğünüz sosyal statünün önemli bir göstergesi idi. Öpüşmeyi üç biçimde açıklayan Romalılara göre; osculum (yanaktan dostça bir öpücük), bariumium (dudaklardan daha erotik bir öpücük) ve savium (ağızdan en tutkulu öpücükler)’ dir.

öpücük

öpücük

  1. Dünya Savaşı sırasında Fransa’daki Amerikalı ve İngiliz askerler, Galyalı (Fransa’nın yanı sıra günümüzdeki Kuzey İtalya, Belçika, İsviçre’nin batısı, Hollanda’nın bazı kısımlarıyla Almanya’daki Ren Nehri’nin batı kıyısındaki) kadınlarca kullanılan erotik tekniklerin Amerikan muadillerine göre daha açık olduğunu fark ettiler.

Bu gerçeklere dayanarak, Fransa’da öpüşmenin Fransa’da başlamadığı açıktır. Fransız öpücüğünü ilk yapan Fransızlar değillerse de, yüzyıl öncesindeki Fransız âşıklarının ateşli coşkusu yüzünden onlara yapışmış bir yafta gibi görünüyor.

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.